|
|
FAQ
Jeśli masz jakieś pytania lub problemy w związku z którąkolwiek z naszych kolekcji, nasz Dział obsługi klienta chętnie udzieli Ci pomocy.
Napisz proszę do nas na powyższy adres lub kliknij Kontakt.
Zanim to jednak zrobisz, sprawdź proszę, czy odpowiedzi na jedno z Twoich pytań nie ma tutaj!
 • Czy Panini celowo drukuje limitowane serie i rzadkie naklejki?
  Nie. Każda kolekcja składa się z pewnej liczby naklejek wydrukowanych na jednym lub dwóch arkuszach, które z kolei zawierają pojedynczy egzemplarz każdej naklejki i drukowane są w takich samych ilościach jak albumy.
  top
 • Co to jest "fifimatic"?
  Jest to wymyślona przez Umberto Panini maszyna automatycznie pakująca naklejki: gromadzi ona naklejki (których liczba zależy od zamówienia) i paczkuje je. Następnie wysyła paczki, w których znajdują się pakiety naklejek.
  top
 • W którym roku Panini zaczęło wydawać 'L’Almanacco Illustrato del Calcio Italiano' (Ilustrowany przewodnik włoskiej piłki nożnej)?
  W 1970 roku tytuł ten, kierowany przez Luigi Scarambone, został zakupiony od wydawnictwa Carcano. Wcześniej należał do wydawnictwa Rizzoli, a jego twórcami byli Leone Boccali (słynny dziennikarz sportowy, który w 1939 roku wymyślił Ilustrowany przewodnik) i De Vecchi.
  top
 • Kiedy narodziły się naklejki/karty?
  Pierwsze znane naklejki/karty były częścią serii wydanej w 1867 roku przez paryski Bognard Lithography, która przedstawiała pawilony odbywającej się wówczas wystawy światowej. Po nich pojawiły się karty papierosowe Markiz Lorne. Były to wykonane z tektury karty, które wzmacniały paczki papierosów tej samej marki. Używane były w Stanach Zjednoczonych od 1879 roku.
  top
 • Co to jest 'Il feroce saladino'?
  Była to naklejka promocyjna wydrukowana w 1937 roku dla Peruginy - włoskiej firmy cukierniczej. Z uwagi na błąd w dystrybucji w większej części Włoch naklejka ta była niedostępna i dlatego jej ceny osiągnęły wówczas niebotyczną wysokość.
  top
 • Kto wymyślił kolekcje Panini?
  Giuseppe Panini, który założył firmę w 1961 roku. Wcześniej kierował Agencją dystrybucji gazet braci Panini (1955). Firmę prowadził z nim jego brat Benito, natomiast pozostali bracia, Umberto i Franco, dołączyli do niej w 1963 roku. Giuseppe Panini zmarł 18 października 1996 w wieku 71 lat.
  top
 • Jaki był pierwszy album naklejek Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej?
  "Meksyk 70". Album ten zbiegł się w czasie z ostatnim finałem Mistrzostw Świata, w którym zwycięska drużyna otrzymała używany wówczas puchar Julesa Rimeta. W 1974 roku nagrodę tą zastąpił Puchar Świata FIFA.
  top
 • Kiedy po raz pierwszy użyto wielojęzycznych podpisów?
  W 1970 roku, w albumie piłkarskich mistrzostw świata w Meksyku; była to pierwsza kolekcja naklejek sprzedawana i reklamowana na skalę międzynarodową.
  top
 • Ile kosztował pierwszy pakiet Calciatori?
  10 lirów (około 0,5 centa Euro) i zawierał tylko dwie 2 naklejki.
  top
 • Ile sprzedano pakietów pierwszej kolekcji Calciatori?
  3 miliony, które po roku urosło do 15 milionów i 29 milionów po dwóch latach.
  top
 • Co widniało na pierwszej wydrukowanej naklejce Panini?
  Zdjęcie Bruno Bolchi, obrońcy i kapitana Interu Mediolan.
  top
 • Ile pakietów naklejek produkowanych jest przez Panini w ciągu roku?
  W ciągu ostatnich kilku lat Panini produkowało średnio 1 miliard pakietów. Równa się to 6 miliardom naklejek!
  top
 • Ile wart jest dzisiaj ukończony album pierwszej kolekcji?
  Niektóre dobrze zachowane, ukończone kolekcje (tzn.: album mający komplet naklejek) zmieniały właściciela za sumę ponad 1000 Euro (około 650 £). Standardowa cena wynosi około 500 Euro (około 325 £).
  top
 • Jaki zawodnik znalazł się na okładce pierwszego numeru Calciatori?
  Był to szwedzki zawodnik Nils Liedholm, który grał w tamtym czasie w AC Milan i stanowił część słynnego trio napastników zwanego "Gre-No-Li" (pozostała dwójka to Gren i Nordhal).
  top
 • Co symbolizuje odwrócony gracz - znak Calciatori?
  Kopnięcie z przewrotki wykonane przez Carlo Parola z Juventusu.
  top
 • Jaka była pierwsza kolekcja Panini inna niż Calciatori?
  Wydana w 1965 roku "Aerei e Missili" (Samoloty i pociski), po której pojawiła się "Animali di tutto il mondo" (Zwierzęta świata).
  top
 • Kiedy wprowadzono naklejki samoprzylepne?
  Naklejki samoprzylepne pojawiły się wraz z kolekcją Calciatori z lat 1971-72. Pierwotnie wykonane były one z cienkiego kartonu i przed umieszczeniem w albumie kolekcjonerzy musieli smarować je klejem. Pod koniec lat 60-tych na tył naklejek zaczęto dodawać "celline" - małe, dwustronne, samoprzylepne trójkąty. Dzięki nim naklejki można było mocować w albumie bez konieczności użycia kleju.
  top
 • Dlaczego w oryginalnej wersji odwrócony gracz miał na sobie czerwoną koszulkę, białe spodenki i czarne skarpetki z żółtym paskiem?
  Nie chciano, by wyglądał jak zawodnik należący do jakiejś konkretnej włoskiej drużyny. Mógł przez to reprezentować wszystkich zawodników Włoch
  top
 • Dlaczego logo Panini to rycerz?
  Ponieważ Giuseppe Panini, który uwielbiał zagadki i łamigłówki, wymyślał swoje własne pod pseudonimem "Rycerz". W latach 70-tych istniał również magazyn dla kolekcjonerów naklejek Panini zwany"Rycerz Pipino" (Pipino oznaczało Giuseppe).
  top
- Panini dookoła świata
- FAQ - Często zadawane pytania
Pełne kolekcje
Kup!! Supercalcio 2002-2003
Kup!! Harry Potter et la Chambre des Secrets
Supercalcio
2002-2003
Harry
Potter...
181,95 PLN 136,95 PLN
Kup! Kup!